Na prawym czy na lewym boku – jaka pozycja snu jest lepsza?

Na prawym czy na lewym boku - jaka pozycja snu jest lepsza?

Zobacz jak łatwo można dopsować poduszkę do każdej pozycji snu: YouTube/poduszki-TEMPUR®

Wszyscy wiemy jak ważny jest sen i jak korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Sen to czas, w którym nasz organizm regeneruje się. Jeśli śpimy za mało mamy gorszy nastrój, odczuwamy większe rozdrażnienie, obniżenie sprawności przez co np. mniej wydajnie pracujemy. Również wtedy jesteśmy bardziej narażeni na otyłość i nadwagę gdyż problem spadku energii próbujemy zrekompensować kalorycznymi przekąskami, które mają zapewnić nam zastrzyk energii. Dlatego ważne jest aby zadbać o prawidłową ilość snu oraz odpowiednią jakość snu- na którą wpływ mają następujące czynniki a mianowicie – właściwa POZYCJA, w której zasypiamy i o niej opowiemy w tym artykule.

Na którym boku spać?

Kilka powodów dla których powinieneś spać na LEWYM boku:

lepsza praca serca: pozycja ta wspomaga prawidłową pracę układu krwionośnego jak i odpornościowego, opierając się na lewej stronie odciążamy serce, które nie musi tak ciężko pracować pompując krew, przepływająca krew wędruje z góry na dół.

reguluje procesy trawienne: pozycja na lewym boku oczyszcza organizm z toksyn, usprawnia pracę śledziony, ułatwia przepływ żółci regulując przy tym procesy trawienne. Śpiąc na lewej stronie, grawitacja ułatwia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego. Kolejnym bardzo ważnym argumentem szczególnie dla osób cierpiących na refluks jest fakt, iż śpiąc na lewym boku, kwasy żołądkowe nie przemieszczają się do przełyku- zmniejsza to ryzyko występowania zgagi.

reguluje przepływ limfy: śpiąc na lewym boku usprawniany jest proces przepływu limfy, gdyż z tej strony naszego ciała znajduje się większa cześć układu limfatycznego. Jednocześnie w płynie tkankowym zwanym limfą znajdują się składniki odżywcze, które są znacznie lepiej rozprowadzone po całym organiźmie.

lepsza praca śledziony i trzustki: leząc na lewym boku żołądek nie naciska na trzustkę, tym samym nie utrudniając jej pracy, dzięki temu wspomagany jest proces trawienny, enzymy produkowane w trzustce mają swobodny przepływ. Z lewej strony znajduje się również śledziona, która odpowiedzialna jest za filtrowanie krwi oraz proces tworzenia limfocytów. Śpiąc w tej pozycji ułatwiamy docieranie do śledziony płynów organizmu.

lepsza przemiana materii: pozycja na lewym boku ułatwi przemieszczenie się szkodliwych produktów przemiany materii z jelita cienkiego do grubego. Dzięki tej pozycji produkty uboczne szybciej trafiają do okrężnicy zstępującej – tym samym do jednego z odcinków jelita grubego. Regularne spanie w tej pozycji korzystnie wpłynie na wypróżnianie się wspomagając szybszą eliminację szkodliwych produktów z naszego organizmu.

 Wybierz poduszkę TEMPUR® do swojej ulubionej pozycji spania

1. Poduszka TEMPUR® Original do spania na boku / plecach:

2. Poduszka TEMPUR® Millennium do spania na plecach:

3. Poduszka TEMPUR® Sonata do spania na boku / plecach:

4. Poduszka TEMPUR® Symphony do spania na boku / plecach:

5. Poduszka TEMPUR® Ombracio do spania na brzuchu:

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły: