Jak dbać o materac aby nam posłużył nawet 10 lat?
Eksperci zalecają aby wymieniać materac co 8-10 lat ze względu na warunki higieniczne jakie mogą w nim panować… Nagromadzony przez lata naskórek, pył, kurz może przyczynić się z biegiem czasu do powstania alergii. A więc jak prawidłowo zadbać o nasz materac? Oto kilka wskazówek:
Dbanie o czystość materaca.
Z upływem lat w materacu gromadzą się wszelkie nieczystości, które mogą przyczynić się do postania alergii. Najważniejszą czynnością jaką powinniśmy dosyć często wykonywać jest odkurzanie powierzchni materaca- zaleca się odkurzanie powierzchni co 2-3 miesięcy. Bardzo ważną rzeczą jest również zadbanie o czystość pokrowca- tutaj należy uwzględni pranie pokrowca zgodnie z zaleceniami uwzględnionymi przez producenta. Jeśli pokrowiec zawiera wszytą piankę termoelastyczną- nie powinniśmy go wirować gdyż może to spowodować zniekształcenia oraz przemieszczenie się pianki. Taki pokrowiec traci wszelkie właściwości zapewniające komfort.
Wietrzenie materaca.
Świeżo zakupiony materac zaleca się aby wywietrzyć przez ok 4 godziny. Dotyczy to zarówno nowego produktu jak i w czasie jego eksploatacji. Dodatkowo zaleca się aby przy wietrzeniu zdjąć pokrowiec materaca- pozwoli to na odparowanie ewentualnej wilgoci wewnątrz materaca jak i doskonałą cyrkulację powietrza do wewnątrz materiału. Taki zabieg możemy śmiało stosować przynajmniej raz w tygodniu.
Odwracanie i obracanie materaca.
Zalecane jest aby w pierwszym roku użytkowania materac obracać w celu uniknięcia odkształcenia miejsc bardziej ciężkich z lżejszymi jak np. nogi z głową i odwrotnie, pozwoli to odpocząć materacowi oraz ustabilizować rozłożenie ciężaru
Nie zgniatamy materaca/ nie skaczemy po materacu.
Materace nie powinny być składany, zgniatane w celu np. przechowywania. Jeśli chcemy przechowywać materac musi być rozłożony, wszelkie próby zgniatania, zginania mogą uszkodzić konstrukcję wewnętrzną materaca i zmniejszyć docelowo właściwy komfort użytkowania. Również skakanie w przypadku dzieci po materacu może spowodować uszkodzenie sprężyn lub wkładu materaca
Ochraniacze na materac
Każdy materac posiada swój własny pokrowiec, który również możemy zdejmować i prać. Warto jednak jest rozważyć zakup dodatkowego ochraniacza, który stosujemy na pokrowiec główny materaca. Taki ochraniacz z pewnością przedłuży żywotność naszego pokrowca. Dodatkowo możemy go łatwiej i szybciej zdjąć do prania niż ten główny. Takie pokrowce są również wyposażone w warstwę poliuretanową na spodzie, który zabezpieczy przez przeniknięciem cieczy do materaca a jednocześnie posiadają właściwości oddychające.
Zobacz jakie posiadamy ochraniacze na materac: SalonSnu.pl/ochraniacze-na-materac
Odpowiedni stelaż pod materac
Materac nie powinien leżeć na podłodze gdyż to może spowodować uszkodzenie wkładu materaca jak i powstanie pleśni przez ograniczony dostęp powietrza od spodu. Materac musi być wentylowany od spodu przez zastosowanie odpowiedniego stelaża, najlepiej elastyczny z odstępami, wykonany z listew giętych. Jeśli mamy w łóżku skrzynię z pojemnikiem na pościel warto również zadbać o jej odpowiednia wentylację za pomocą wbudowanych otworów wentylacyjnych.