Jakim jesteś chronotypem?

Aktualizowano: 11 marca 2024

Spis treści wpisu:

Jakim jesteś chronotypem?

Co to znaczy chronotyp snu?

Chronotyp to rodzaj wewnętrznego, biologicznego zegara, który wyznacza nam rytm dobowy. Jest odpowiedzialny za funkcjonowanie naszego organizmu w ciągu dnia oraz wyznacza pory, w których jesteśmy bardziej efektywni, a w których powinniśmy odpocząć. Pierwotna wersja mówi, iż istnieją dwa podstawowe chronotypy: poranny – skowronek, nocny – sowa. Natomiast najnowsza teoria znanego psychologa w dziedzinie snu Michael Breus’a dzieli chronotypy na 4 rodzaje: delfina, niedźwiedzia, wilka, lwa.

Jakie znaczenie ma mój chronotyp ?

Za chronotyp snu przede wszystkim odpowiedzialny jest nasze zegar biologiczny, jak i uwarunkowania gentyczne. Dodatkowymi czynnikami są również nasza osobowość, styl życia, jaki prowadzimy, jak i wiek, w którym się znajdujemy. Te wszystkie czynniki wpływają na to, jakim jesteśmy chronotypem. Warto wiedzieć, jaki mamy chronotyp i jak on wpływa na życie.

Rozumienie i respektowanie własnego chronotypu może być kluczem do lepszego zdrowia, dobrego samopoczucia i wydajności. Dla niektórych osób może to oznaczać dostosowanie swojego trybu życia, tak aby był bardziej zgodny z ich naturalnymi rytmami. Dla innych może to oznaczać świadome podejmowanie decyzji o kompromisach, między ich chronotypem a wymaganiami społeczeństwa i zawodu. Warto również pamiętać, że duża rozbieżność między chronotypem a harmonogramem życia prowadzi do stresu lub problemów zdrowotnych.

Czy można zmienić chronotyp ?

Tak, zmiana chronotypu snu jest możliwa, chociaż może to wymagać czasu i konsekwentnych działań. Chronotyp jest determinowany genetycznie, ale również podlega wpływom czynników zewnętrznych, takich ja ekspozycja na światło, rutyny dobowe, dieta i inne. I chociaż całkowita zmiana osobowości pewnie nie będzie możliwa, to pewnych zmian można dokonać. Będzie to niezbędne, szczególnie w związach dwojga ludzi o różnych chronotypach

Światło. Ekspozycja na światło, zwłaszcza na światło słoneczne rano, może pomóc w dostosowywaniu się do wcześniejszego chronotypu. Unikanie sztucznego światła, zwłaszcza światła niebieskiego pochodzącego z ekranów, wieczorem może wspomóc wcześniejsze zasypianie.

Rytuały Snu. Ustalanie regularnej rutyny snu, chodzenie spać i budzenie się o stałej porze, nawet w weekendy, może pomóc w przesunięciu i ustabilizowaniu chronotypu snu.

Aktywność Fizyczna. Regularne ćwiczenia, szczególnie rano, mogą wspierać wczesniejsze wstawanie i pomagać w przesuwaniu chronotypu.

Dieta. Uważanie na to, co i kiedy jemy, również może wpływać na nasz rytm dobowy. Na przykład unikanie kofeiny i ciężkich posiłków tuż przed snem może poprawić jakość snu.

Relaksacja. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy czytanie książki przed snem, mogą pomóc w przystosowaniu się do nowego harmonogramu snu.

Leki i Suplementy. W niektórych przypadkach, pod nadzorem lekarza, można rozważyć użycie środków farmakologicznych lub suplementów (np. melatonina), aby wspomóc regulację rytmu dobowego.

Wsparcie Profesjonalistów. W niektórych sytuacjach konsultacja ze specjalistą ds. snu lub psychologiem może być pomocna, aby znaleźć strategie dostosowywania chronotypu i poprawy jakości snu.

Choć pewne aspekty chronotypu można dostosować, warto pamiętać, że pełna zmiana naszego wewnętrznego zegara biologicznego może być wyzwaniem. Kluczowe jest, aby podejść do tego procesu stopniowo i z uwagą na sygnały wysyłane przez własne ciało, umożliwiając zdrowe i zrównoważone zmiany.

Jakim chronotypem snu jestem – test:

SKOWRONEK to typ osobowości określany mianem „rannego ptaszka”, osoby o tym chronotypie zaczynają funkcjonować bardzo wcześnie rano. Jednak po ogromnym zastrzyku energii w godzinach porannych szybko tracą swoją energię i w godzinach popołudniowych są zmęczone. Chronotyp poranny – skowronek lubi dostosować pracę, naukę w godzinach porannych, osoby te się lepiej odnajdują w tym trybie życia.

SOWA- to typ osobowości, który nie należy do zwolenników godzin porannych. Sowa – chronotyp wieczorny lubi się wysypiać za to w godzinach  wieczornych jest bardzo efektywna. W przeciwieństwie do skowronka sowa nie umie odnaleźć się w dzisiejszym porządku jaki narzuca świat. Osoby te same dostosowują rytm do własnych potrzeb. Zazwyczaj takie osoby wykonują wolne zawody, prowadzą firmy, charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz większą efektywnością w pracy w przeciwieństwie do skowronków. Osoba o tym chronotypie snu często pracuje w nocy.

Rozbudowany podział chronotypów :

chronotyp poranny DELFIN- należy do osób wstających w godzinach porannych ok 6:30 i jest efektywny od godzin wczesnych, aż do popołudniowych. Spadek swojej formy odczuwa chwilowo zazwyczaj w środku dnia. Osoby te charakteryzuje wysoka kreatywność oraz radzenie sobie z trudnymi zadaniami w godzinach wieczornych. Chronotyp poranny delfina posiada dość lekki sen, często się zdarza, iż cierpią na bezsenność.

chronotyp poranny LEW- budzi się najwcześniej ok 5:30 z mnóstwem energii i już jest gotowy do działania. Spadek formy odczuwa po godz. 17-tej a już wieczorem jest bardzo wykończony, zasypia ok godz. 22:00

chronotyp wieczorny WILK- z wielkimi trudnościami budzi się najpóźniej ze wszystkich. Osoby o tym chronotypie mają problemy z rannym wstawaniem. W godzinach porannych są mało efektywne, ich dzień zaczyna się ok godz. 11:00 i trwa do późnych godzin wieczornych do ok 19:00, najbardziej energiczne są w godzinach wieczornych.

chronotyp snu NIEDŹWIEDŹ- to osoby, które budzą się do życia w godzinach ok 7:00-7:30, są bardzo energiczne w godzinach porannych oraz w tym czasie potrafią skupić się nad trudnymi zadaniami. Osoby o tym chronotypie muszą przespać w nocy pełne 8h, co nie oznacza ze w ciągu dnia nie maja ochoty na drzemkę – ale również i bez niej są bardzo pracowite do godzin wieczornych- zaleca się aby ich dzień zakończył się ok godz. 22:00.

Jak chronotyp snu wpływa na nasze życie?

Warto zdefiniować jakim jesteśmy chronotypem, aby móc dokładnie poznać własne potrzeby. Takie określenie pomoże nam ewentualnie wprowadzić odpowiednie zmiany mające wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia a nawet w życiu. Przy właściwym określeniu własnego chronotypu łatwiej będzie nam dopasować pracę, zainteresowania oraz potrzeby związane z jakością i efektywności naszego snu.

Chronotyp wpływa na pracę. Osoby, które funkcjonują niezgodnie z własnym chronotypem mogą mieć problemy z wysypianiem się, zasypianiem, w rezultacie bezsennością. Co powoduje, że w ciągu dnia pojawia się zmęczenie oraz mniejsza wydajność naszej pracy. Wprowadzając zmiany zgodne z naszym biologicznym uwarunkowaniem na pewno sobie nie zaszkodzimy, a wręcz przeciwnie, będzie to dużym ułatwieniem.

Co zakłóca rytm okołodobowy

Na rytm okołodobowy, regulowany głównie przez nasz wewnętrzny zegar biologiczny znajdujący się w mózgu (konkretnie w jądrze nadskrzyżowaniowym), mają wpływ różne czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Oto niektóre z elementów, które mogą zakłócać naturalny rytm okołodobowy:

Czynniki Zewnętrzne:

Ekspozycja na Światło. Niewłaściwa ekspozycja na światło, szczególnie na światło niebieskie emitowane przez ekrany elektroniczne wieczorem, może zakłócić produkcję melatoniny i utrudniać zasypianie.

Stres i Niepokój. Wysoki poziom stresu i niepokoju może wpływać na jakość i ilość snu, zakłócając nasz naturalny rytm okołodobowy.

Podróże i Zmiana Stref Czasowych. Podróżowanie między różnymi strefami czasowymi może spowodować tzw. zespół jet-lag, czyli dysfunkcję rytmu okołodobowego spowodowaną zmianą lokalnego czasu.

Praca Zmianowa. Praca w nieregularnych godzinach, zwłaszcza praca nocna, może poważnie zakłócać naturalny rytm okołodobowy.

Hałas i Środowisko. Hałas i niekomfortowe warunki snu, takie jak nieodpowiednia temperatura lub jasność, mogą zakłócać spokojny sen i rytm okołodobowy.

Czynniki Wewnętrzne:

Zdrowie Fizyczne. Pewne schorzenia i dolegliwości, takie jak bezsenność, apnea senna czy inne zaburzenia snu, mogą zakłócać regularny rytm okołodobowy.

Zdrowie Psychiczne. Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe, mogą wpływać na cykl snu i czuwania.

Leki i Substancje. Niektóre leki, narkotyki lub substancje, takie jak kofeina czy alkohol, mogą wpływać na jakość snu i rytm okołodobowy.

Wiek. Naturalne zmiany w rytmie okołodobowym zachodzą w miarę starzenia się. Na przykład wiele osób starszych doświadcza zmian w głębokości i jakości snu.

Genetyka. Pewne aspekty rytmu okołodobowego są genetycznie uwarunkowane i mogą wpływać na predyspozycje do być „skowronkiem” lub „sową”.

Dietę i Aktywność Fizyczną. To, co jemy i jak często jesteśmy aktywni fizycznie, również może wpływać na nasz rytm okołodobowy. Na przykład ćwiczenia późno wieczorem mogą utrudniać zasypianie.

Pamiętaj, że zdrowy rytm okołodobowy jest kluczowy dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na te czynniki i podejmować działania mające na celu poprawę jakości snu i regulacji rytmu okołodobowego. W razie problemów warto skonsultować się ze specjalistą ds. snu lub lekarzem.

Jaki jest najzdrowszy chronotyp snu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Są jednak pewne czynniki wpływające na opinię, że lepiej rano wstać, a w nocy szybciej położyć się spać. Pewne powiedzenia takie jak: „Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje”, „Ranny ptaszek ziarnko dziobi”, „Kto pracuje od świtu, ten ma co do garnka włożyć”, „Jedna godzina snu przed północą warta jest dwóm godzinom po północy” wskazują, że warto zmusić się do wcześniejszego wstawania.

Produkty pomocne w zmianie chronotypu

Polecamy kilka produktów, które mogą pomóc w zmianie chronotypu i lepszym zasypianiu.

 • Maseczka na oczy TEMPUR® pozwoli Ci odizolować się od źródeł światła. Dzięki czemu szybciej zaśniesz, a sen będzie głębszy.
 • Poduszka TEMPUR Original™ zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa i ułatwi znalezienie wygodnej pozycji do snu.
 • Kołdra syntetyczna Home by TEMPUR® Luxe Cooling jest wyjątkowo miękka i lekka. Posiada właściwości termoregulujące, zapewnia prawidłowe odprowadzanie wilgoci, co zagwarantuje komfortowy wypoczynek przez całą noc.

Pytania związane z chronotypem

Pytania na jakie ludzie szukają odpowiedzi związane z tym jakim jesteś chronotypem pokazują jak wielki wpływ mają nasze wrodzone warunki na nasze życie. Ludzie zadają różnorodne pytania na temat chronotypu, ponieważ temat ten dotyczy cyklu dobowego każdej osoby i wpływa na wiele aspektów życia, takich jak zdrowie, wydajność pracy, relacje interpersonalne i wiele innych. Oto przykłady pytań, które ludzie mogą zadawać na temat chronotypu:

 1. Podstawowe pytania:
  • Co to jest chronotyp?
  • Jakie są różne typy chronotypów?
  • Czy można zmienić swój chronotyp?
 2. Związane z Zdrowiem:
  • Jak chronotyp wpływa na zdrowie?
  • Czy istnieje związek między chronotypem a problemami ze snem lub bezsennością?
  • Czy mój chronotyp może wpływać na moją wagę lub dietę?
 3. Związane ze Snem:
  • Jak mój chronotyp wpływa na jakość i ilość mojego snu?
  • Jak mogę dostosować mój harmonogram snu do mojego chronotypu?
  • Czy istnieją strategie, które pomogą mi lepiej spać, biorąc pod uwagę mój chronotyp?
 4. Związane z Pracą i Wydajnością:
  • Jak mój chronotyp wpływa na moją wydajność w pracy?
  • Czy istnieje idealna pora dnia dla mojego chronotypu, aby wykonywać zadania wymagające wysiłku umysłowego?
  • Jak mogę dostosować mój dzień pracy lub naukę do mojego chronotypu?
 5. Związane z Relacjami:
  • Czy chronotypy wpływają na związki międzyludzkie?
  • Jak radzić sobie z różnicami w chronotypach w związku?
  • Czy różne chronotypy mogą wpływać na dynamikę rodzinną?
Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.

Materace hybrydowe 160×200

Materace hybrydowe to innowacyjna technologia łącząca cechy najlepszego materaca piankowego i sprężynowego w jednym. Mówimy o nich w połowie piankowe a w połowie sprężynowe – teraz już nie musisz wybi...