Co to jest skolioza?

Co to jest skolioza?

Co to jest skolioza?

To jedna z najczęstszych wad postawy, zwana bocznym skrzywieniem. To odchylenie od osi anatomicznej całego kręgosłupa, powstaje w wyniku nieprawidłowej postawy ciała poprzez zaburzenia równowagi układów stabilizujących kręgosłup co prowadzi do powstania skoliozy.

Materace z właściwościami ortopedycznymi dostępne są w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym: SalonSnu.pl/materace ortopedyczne

Jak rozpoznać skoliozę?

Skoliozę w stanie zaawansowanym możemy bardzo szybko rozpoznać gdyż charakteryzuje się znacznym wygięciem w bok w jednym z odcinków kręgosłupa. Zmiany jakie powstają wzdłuż osi kręgosłupa zwane rotacją kręgosłupa przyczyniają się do współwystępowania skrzywienia bocznego i rotacji. Rotacja kręgosłupa polega na obrocie klatki piersiowej i powstania tzw. garba żebrowego. Dodatkowo oprócz powstania skoliozy w obrębie klatki piersiowej, rotacji kręgosłupa i klatki piersiowej, mogą wystąpić zmiany w obrębie miednicy zwane garbem lędźwiowym.

Skoliozę dzielimy na lewostronną i prawostronną. W przypadku skoliozy lewostronnej oraz skoliozy prawostronnej stosuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia asymetryczne. W trudniejszych przypadkach stosuje się różnego rodzaju gorsety ortopedyczne, gipsy korygujące.

Jakie czynniki maja wpłayw na powstanie skoliozy?

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania skoliozy są wady wrodzone kregosłupa, zwyrodnienia stawów międzykręgowych, może być spowodowana różnicą długości kończyn, przepukliną krążka międzykręgowego.

Wybór odpowiedniego materaca przy skoliozie.

Niezwykle istotnym i ważnym elementem przy tym schorzeniu jest wybór odpowiedniego materaca. Pamiętajmy jednak ,że materac nie będzie miał istotnego wpływu na reemisję choroby gdyż jest to uwarunkowane głównie słabością mięśni. Jednak dobrze dobrany materac pomoże w zapewnieniu odpowiedniego podparcia, dopasowania i przede wszystkim wypoczynku.

Dobrze dobrany materac nie powinien być zbytnio twardy aby nie powodował nadmiernego ucisku, ani też za miękki aby nie powodował zapadania się sylwetki, która dodatkowo będzie obciążona miejscowym skrzywieniem. Wyjątkiem jest gdy dana osoba preferuje spanie w pozycji bocznej- tutaj zaleca się materac miękki ale z zachowaniem odpowiedniej twardości aby nie doprowadzić do zapadania, pogłębiając dolegliwości. Odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór materaca średniej twardości, który będzie jednocześnie dopasowywał się do krzywizn sylwetki. Bardzo dogodnym rozwiązaniem będą materace, które oferują strefy twardości, takie materace  pozwalają na elastyczne dopasowanie się materaca w tych miejscach, gdzie wymagana jest nieco większa twardość.

Polecane materace dla osób ze skoliozą:

materac:  SalonSnu.pl/materac-Lavender-Duo-Materasso

materac:  SalonSnu.pl/materac-Natur-Biogreen-Materasso

materac:  SalonSnu.pl/materac-Viscogreen Lux-Materasso

materac:SalonSnu.pl/materac-Oxygen-Materasso

Polecamy również szeroki wybór poduszek ortopedycznych:

poduszka ortopedyczna:  SalonSnu.pl/poduszka-TEMPUR®-Original

poduszka ortopedyczna:  SalonSnu.pl/poduszka-TEMPUR®-Millennium

poduszka ortopedyczna:  SalonSnu.pl/poduszka-Moore-PerDormire

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.