Jak dobrać poduszkę do spania?

Aktualizowano: 20 lutego 2024

Spis treści wpisu:

Jak dobrać poduszkę do spania?

Jak odpowiednio dobrać poduszkę?

Dobrze dobrana poduszka powinna zapewnić nam odpowiednie podparcie kręgosłupa w naturalnej jego pozycji. Powinna być odpowiednio dobrana do preferowanej pozycji w jakiej śpimy: na plecach, na boku, na brzuchu. Ważnym elementem jest również wysokość takiej poduszki odpowiednio dopasowana do gabarytu naszego ciała. Równie ważnym elementem jest materac, na którym śpimy czy jest on miękki czy też twardy. Jeśli mamy problemy zdrowotne, wszelkiego rodzaju schorzenia dotyczące kręgosłupa – tutaj powinniśmy skupić się na wyborze poduszki ortopedycznej. Zanim jednak kupimy dobrą i czasem nawet droga poduszkę musimy mieć pewność, że jest ona odpowiednio dopasowana. Dobrze dobrana poduszka uczyni sen komfortowym i w pełni wartościowym. A to bardzo opłacalna inwestycja biorąc pod uwagę, że przesypiamy około ….. 1/3 swojego życia.

Wybór odpowiedniej poduszki wbrew pozorom to nie jest takie trudny- wystarczy, że skupimy się na kilku ważnych kwestiach, a mianowicie:

1) ulubiona pozycja spania
3) gabaryt naszego ciała = wysokość poduszki
3) rodzaj podłoża ( materac)
4) problemy zdrowotne

Jak dobrać poduszkę do pozycji spania na boku i na plecach

NA PLECACH – zalecana średnia lub twarda poduszka, średniej wysokości – odpowiednio dopasowana wysokością do Twojego gabarytu, powinna odpowiednio podpierać głowę, szyję i ramiona. Poduszka nie powinna pochylać głowy do przodu, ani też kierować jej ku dołowi. Głowa, a dokładnie podbródek powinien znajdować się na tej samej wysokości co klatka piersiowa oraz tułów w linii prostej, polecany kształt anatomiczny. Jeśli masz skłonności do chrapania, gdy spisz na plecach – zalecamy poduszkę przeciw chrapaniu:
SalonSnu.pl/poduszka-przeciw-chrapaniu

NA BOKU – zalecana poduszka twarda lub o średniej twardości, wyższa lecz odpowiednio dopasowana wysokością do Twojego gabarytu, powinna stanowić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa szyjnego nawet przy częstych zmianach pozycji, poduszka nie powinna wyginać głowy ku gorze ani tez kierować jej ku dołowi, polecany kształt anatomiczny
SalonSnu.pl/poduszka-do-spania-na-boku

NA BRZUCHU – poduszka powinna być płaska, niska oraz miękka, o kształcie możliwym do swobodnego objęcia ręką, nie może być zbyt wysoka lub twarda gdyż to spowoduje uszkodzenie kręgosłupa, poduszka powinna stanowić idealne podparcie dla śpiących w tej pozycji, polecana specjalnie profilowana poduszka do tej pozycji. Przeczytaj więcej: „Poduszki do spania na brzuchu” i zobacz video

Ranking poduszek do spania na brzuchu

Lub zobacz w sklepie poduszki do spania na brzuchu:
SalonSnu.pl/poduszka-do-spania-na-brzuchu

W KAŻDEJ POZYCJI – zalecana poduszka średniej twardości, elastyczna, odpowiednio dopasowana wysokością do Twojego gabarytu, taka poduszka pozwoli na swobodne ułożenie ciała w każdej pozycji, zalecane połączenie poduszki klasycznej z anatomiczną
SalonSnu.pl/poduszka- do-spania-w-każdej-pozycji

Jaką wysokość poduszki wybrać do naszej budowy:

Istotnymi czynnikami mającymi wpływ na wybór właściwej poduszki jest budowa naszego ciała: wzrost, waga, szerokość barków.

Jeśli jesteś osobą niską, drobnej budowy ciała o wąskich ramionach, niskiej wadze – zalecana jest poduszka niska, w rozmiarze S lub M (miedzy 10-12cm wysokości), bardziej miękka (ewentualnie dopasowana do własnych preferencji). Jest kilka czynników dodatkowych, które również możemy wziąć pod uwagę: szerokość naszego barku, którą mierzymy od szyi do końca ramienia. Jeśli wynosi ona ok 10cm- powinniśmy szukać poduszki niskiej lub w rozmiarze S.

Jeśli jesteś osoba wysoką, postawną o szerokich ramionach i dużą masą ciała – zalecana jest wyższa poduszka w rozmiarze L ( między 13-15cm wysokości), średniej twardości lub twarda (ewentualnie dopasowana do własnych preferencji). Tutaj długość ramienia również powinniśmy uwzględnić do odpowiedniej wysokości, tak więc od 10-19cm średnia wysokość czyli rozmiar M lub wysoka od 19-35cm szer. barku- rozmiar L.

Dla dziecka – można powiedzieć, że tutaj wybieramy na podobnych zasadach lecz z małymi wyjątkami… Zaleca się aby okres do 2 roku życia dziecka był „bezpoduszkowy” – ze względu na to, iż dziecko w tym wieku nie potrafi zmieniać pozycji. Gdy staje się bardziej ruchliwe- może spać na poduszce. Wówczas poduszki powinny być płaskie oraz dopasowane do kształtu ciała dziecka. Nie powinny powodować nienaturalnej deformacji/wygięcia szyi w górę lub w dół. Powinny być miękkie, elastyczne i hipoalergiczne. W dalszej kolejności stosujemy podobna zasadę czyli wybór poduszki do ulubionej pozycji ciała: bok, plecy, na brzuchu.

Poduszka nie powinna być za wysoka, odpowiednia do rozmiaru i anatomii dziecka, ważne aby kręgosłup układał się w prostej linii. Wypełnienie takiej poduszki powinno być hipoalergiczne, nie powodujące alergii, wkład poduszki nie powinien być zbyt miękki lecz elastyczny. Materiałem, który bardzo dobrze sprawdzi się jest pianka termoelastyczna, dopasowująca się do kształtu ciała, stanowiąca idealne podparcie dla głowy i szyi. Ważnym elementem jest pokrowiec, musi być zdejmowany z możliwością prania, wykonany z przyjemnego w dotyku materiału- przepuszczającego powietrze. Poduszki dla dzieci powinny być bezpieczne i komfortowe- takie, które zapewnią naturalną pozycje podczas snu bez obciążenia.

  • na brzuchu- płaska, miękka poduszka
  • na plecach- średniej twardości, poduszka dopasowująca się do kształtu ciała
  • na boku- średniej twardości, poduszka dopasowująca się do kształtu ciała
  • w różnej pozycji- poduszka średniej twardości, elastyczna

Jaką poduszkę wybrać na twardym a jaką na miękkim materacu:

Wbrew pozorom podłoże a dokładnie to na czym śpimy jest bardzo istotnym czynnikiem odpowiednim do rodzaju twardości. Dlaczego tak jest?

Materac średniej twardości/twardy- jeśli śpimy na takim materacu, powinniśmy zainwestować w poduszkę wyższą o średniej twardości/twardą (ewentualnie dopasowana do własnych preferencji). Taki materac będzie się mniej zapadał pod ciężarem naszego ciała, tworząc przestrzeń między odcinkiem barkowo-szyjnym, która powinna zostać podparta odpowiednio wyższą poduszką aby idealnie wypełnić ten odcinek.

Materac miękki – jeśli nasz materac jest miękki powinniśmy skupić się na wyborze niskiej/średniej wysokości poduszce, miękkiej/średniej twardości (ewentualnie dopasowana do własnych preferencji), ponieważ taki materac będzie się bardziej zapadał pod ciężarem naszego ciała, ramię będzie niżej osadzone i przestrzeń między odcinkiem barkowo-szyjnym będzie mniejsza. Dodatkowo miękka poduszka pod wpływem nacisku będzie idealnie współpracowała, dopasowując się naszego ciała i do materaca.

Jaką poduszkę wybrać przy problemach zdrowotnych:

Jeśli posiadamy wszelkie dolegliwości, świeżo przebyte urazy kręgosłupa, schorzenia lub krzywienia, wybór odpowiedniej poduszki jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. Poduszka ma ogromne znaczenie, gdyż pomoże nam ograniczyć odczuwalny dyskomfort, będzie stanowiła odpowiednie zabezpieczenie oraz podparcie naszego kręgosłupa, powinna być jak najlepiej dopasowana. Pamiętajmy, że poduszka nie wyeliminuje naszych wszystkich dolegliwości czy schorzeń. Być może jednak przyniesie ulgę w odczuwalnym bólu, pozwoli go częściowo zmniejszyć i ograniczyć zapewniając odpowiednie wsparcie oraz odpoczynek. Kiedy mamy dyskomfort podczas snu spowodowany bólem kręgosłupa z innych przyczyn, to jest pierwszy sygnał, że musimy zapewnić odpowiednie podparcie.
Gdy mamy problemy związane z urazem odcinka szyjnego powinniśmy szukać poduszki, która nie będzie za twarda. Może powodować ucisk oraz wypieranie kręgów szyjnych.

Jaką poduszkę wybrać: piankową, lateksową czy puchową

Nasze preferencje i oczekiwania co do wyglądu, miłego i przyjemnego dotyku materiału oraz bardzo ważnego czynnika jakim jest wypełnienie odgrywają również bardzo ważną rolę.

Rodzaj wypełnienia:

Pianka termoelastyczna– jest bardziej ścisła, miękka lub twardsza w zależności od rodzaju. Jej zaletą jest szybkie dopasowanie do naszej pozycji, reagując na temperaturę ciała, równomierne rozłożenie nacisku, stanowi bardzo dobre podparcie dla głowy i szyi. Wypełnienie z pianki posiadają poduszki o tradycyjnym kształcie lub ortopedyczne.

Lateks- wypełnienie lateksowe jest bardziej sztywne, trwałe, wysoce odporne na zniekształcenia, w zależności od profilu stanowi dobre podparcie dla szyi. Poduszki o tradycyjnym kształcie lub ortopedyczne.

Wypełnienie syntetyczne- jest hipoalergiczne, nie uczula, natomiast szybko traci swoją puszystość. Poduszki tradycyjnego kształtu.

Puch/pierze-
bardzo dobrej jakości wypełnione gęsim puchem. Są miękkie i sprężyste zwłaszcza te, które mają komory wypełnione puchem z dodatkiem pierza, nie zapadają się pod naciskiem jak byłyby wykonane z samego puchu- warto jest sprawdzić metkę danego produktu. Zaletą takiej poduszki jest miękki wkład znajdujący się w środku może być przez nas układany/modelowany w zależności od naszych potrzeb. Są lekkie i bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Mogą, lecz nie muszą wywoływać alergii. Poduszki tradycyjnego kształtu.

Pokrowiec poduszki- ma bardzo istotne znaczenie gdyż decyduje on o wytrzymałości jak i jakości poduszki. Polecanym pokryciem będą włókna bawełniane lub z dodatkiem bawełny- są mocniejsze, oddychają. Bardzo często w pokrowcach poduszek są wykorzystywane dodatki jak: jony srebra, aloes – działanie antybakteryjne- polecane typowo dla alergików. Włókna Tencel- właściwości bardzo dobrego odprowadzenia wilgoci. Jednym z najbardziej wytrzymałych jest włókno poliestrowe, lecz nie posiada właściwości odprowadzania wilgoci a co bardzo istotne to włókno nie oddycha.

Zanim zdecydujemy się na zakup dobrej poduszki musimy mieć pewność, że będzie ona dobrze dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań.

Cóż z tego, że będzie ona najmodniejsza, najprzyjemniejsza w dotyku, wybrana na zasadzie sugestii koleżanki lub kolegi. Jeśli nie będzie dopasowana do nas można powiedzieć, że będzie bezużyteczna, a nawet szkodliwa.

Próbuj, zanim kupisz! Jeśli masz taką możliwość, połóż się w sklepie z wybraną poduszką pod głową, a wykwalifikowany sprzedawca z pewnością pomoże ocenić/dobrać odpowiedni model.

Pamiętajmy! Dobrze dobrana poduszka uczyni sen komfortowym i w pełni wartościowym- a to bardzo opłacalna inwestycja biorąc pod uwagę, że przesypiamy około ….. 1/3 swojego życia.

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.

Materace hybrydowe 160×200

Materace hybrydowe to innowacyjna technologia łącząca cechy najlepszego materaca piankowego i sprężynowego w jednym. Mówimy o nich w połowie piankowe a w połowie sprężynowe – teraz już nie musisz wybi...