Materace dla seniorów

Aktualizowano: 31 sierpnia 2023

Spis treści wpisu:

Materace dla seniorów

Jak dopasować materac dla seniora?

Potrzeby każdego z nas wraz z upływem wieku zmieniają się… Zmienia się zapotrzebowanie na sen, zmienia się sama jakość naszego snu. Często osoby starsze cierpią na bezsenność, dodatkowo pojawia szereg różnych dolegliwości, które uniemożliwiają komfortowy sen seniora. Jak temu zaradzić? Materac dla seniora przede wszystkim powinien być odpowiednio dopasowany do jego wymagań, preferencji oraz potrzeb. Taki materac pozwoli na odciążenie kręgosłupa -niwelując pojawiające się z wiekiem dolegliwości, bóle kręgosłupa, pozwoli zrelaksować się mięśniom co zapewni spokojny i komfortowy wypoczynek.

Problemy powodujące zaburzenia snu.

– wszelkie schorzenia, bóle kręgosłupa, problemy ze stawami wynikającymi z reumatyzmu jak i artretyzmu

– problemy trawienne, które może nasilać pozycja leżącą

– problemy z krążeniem, które może również powodować zbyt twarde podłoże materaca

– duszności związane z niewydolnością sercową

– zmniejszone zapotrzebowanie na sen wynikające z procesu naturalnego,

– większa ilość drzemek w ciągu dnia, może powodować mniejsze potrzeby regeneracyjne w ciągu nocy

– choroby demencyjne jak Alzheimer, które mogą powodować zjawisko sundowingu – pobudzenie w godzinach wieczornych oraz wiążące się z nim problemy z zasypianiem

Jak dopasować materac oraz poprawić komfort snu?

– odpowiednio dobrać materac oraz poduszkę dla osoby starszej- stopień twardości musi być indywidualnie dopasowany pod kontem sylwetki oraz wagi. Materac nie może być za twardy gdyż będzie wywierał odczuwalny ucisk na ciało powodując niewygodne podparcie a za tym niespokojny sen. Pamiętajmy, że osoby starsze mają mniejszą ilość tkanki tłuszczowej, cieńszą skórę a więc każdy ucisk będzie bardziej wyczuwalny. Możemy rozważyć zakup materaca o średniej twardości lub miękkiego- tutaj musimy pamiętać, iż zbyt miękki materac może powodować zbyt mocne zapadanie biodra. Każdy materac powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb danej osoby.

– materace posiadające właściwości termoregulacyjne- osoby starsze borykają się z reumatyzmem oraz szybkim wyziębianiem w ciągu nocy, materace z termoregulacją pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała oraz zapobiegają utracie ciepła lub nadmiernego przegrzewania się.

Zobacz w naszej ofercie materace z termoregulacją:

materac Gran Sonno De Luxe posiadający mikrokapsułki PCM oraz pianę Visco Mind® z Clima Fresh®

materac Rinfresco – posiadający mikrokapsułki PCM oraz pianę Visco Mind® z Clima Fresh®

materac Thermo Silver- posiadający piankę Thermo Silver z mikrokapsułkami PCM

materac ThermoGel posiadający piankę ThermoGel z mikrokapsułkami PCM oraz przewiewną Eliocell

– materace zawierające piankę termoelastyczną- zawarta w materacach pianka termoelastyczna pod wpływem ciepła, dopasowuje się do kształtów ciała zmniejszając nacisk oraz niwelując problemy z krążeniem, stanowi odpowiednie podparcie oddając przyjemne odczucie dopasowania, komfortu i relaksu.

Zobacz ofertę materaców termoelastycznych:  SalonSnu.pl/materace-termoelastyczne

– materace antyalergiczne- seniorzy często cierpią również z powodu alergii, ich skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwą, co może powodować dyskomfort podczas snu. Wśród szerokiej oferty materacy możemy skupić się na tych, które zostały wykonana na bazie naturalnych składników, z dodatkiem olejów roślinnych, ekstraktów z roślin.

Materace z naturalnych składników:

materac Natur Biogreen- posiadający piankę biogreen nawilżoną ekstraktem z aloesu

materac Viscogreen Lux – posiadający piankę Viscogreen i Biogreen

materac Lavender Duo- posiadający ekstrakt z olejku lawendowego, antybakteryjną pianę

– odpowiednie materace dla osób przebywających w łóżku- osoby chore, które spędzają dłuższy czas w łóżku są narażone na powstawanie odleżyn. Również tutaj odpowiednim materacem będzie taki który posiada piankę termoelastyczną, która jest zalecana również w profilaktyce antyodleżynowej. Każdy przypadek jest inny i czasami materac z pianką termo może się do końca nie sprawdzić- tutaj trzeba zainwestować w profesjonalny materac antyodleżynowy.

– odpowiednia poduszka- ważne jest aby poduszka odpowiednio podpierała i pomagała w podtrzymaniu głowy w odpowiedniej pozycji. Takie podparcie pozwoli na rozluźnienie mięśni- nie będzie powodować skurczów, ułatwi przepływ krwi. Odpowiednim wyborem będzie poduszka anatomiczna, ortopedyczna.

– bardzo pomocnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie prześcieradła ochronnego lub ochraniacza na materac, który pozwoli zachować w dobrym stanie na dłużej pokrowiec główny w materacu. Takie prześcieradło ochronne zawiera poliuretanowy spód, który zapobiegnie przedostawaniu się zabrudzeń w postaci płynów bezpośrednio do materaca oraz włókno tencel, które znajduje się w górnej warstwie- pozwoli na swobodny przepływ powietrza oraz szybkie wysychanie.

Prześcieradła ochronne oraz ochraniacze dostępne są w naszym sklepie internetowym: SalonSnu.pl/ochraniacz-na-materac

Zobacz dostępne poduszki o właściwościach ortopedycznych:  SalonSnu.pl/poduszki-ortopedyczne

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Najzdrowszy materac dla kręgosłupa

Najzdrowszy materac Kto dzisiaj nie ma problemów z kręgosłupem ? Jaki wobec tego będzie idealny, najzdrowszy materac na problemy z bólem pleców ? Materac na bolące plecy powinien zapewniać równomierne rozło...

Czy pianka Biogreen jest ekologiczna?

Włoska piana Biogreen postrzegana jest jako przyjazna dla środowiska. Substancje chemiczne pochodzenia ropopochodnego zastąpiono w niej naturalnymi komponentami roślinnymi, na przykład olejem rycynowym. Sprzyja t...