Materace ortopedyczne, rehabilitacyjne czy o statusie medycznym

Aktualizowano: 30 stycznia 2024

Spis treści wpisu:

Materace ortopedyczne, rehabilitacyjne czy o statusie medycznym

Nowelizacja Ustawy o wyrobach medycznych z 26 maja 2020 roku wprowadziła znaczące zmiany w terminologii dotyczącej produktów takich jak materace, wpływając na sposób, w jaki są one określane i postrzegane przez konsumentów. Rozróżnienie między terminami „materac ortopedyczny”, „rehabilitacyjny” i „medyczny” stało się bardziej zniuansowane, a zrozumienie oczekiwań i percepcji konsumentów w odniesieniu do tych produktów jest kluczowe.

Materac o statusie wyrobu medycznego:

Zgodnie z nową ustawą, zamiast terminów „materac ortopedyczny”, „rehabilitacyjny” czy „medyczny”, używa się określenia „materac o statusie wyrobu medycznego”. Termin ten obejmuje szeroki zakres materaców, które są zaprojektowane w celu wspierania zdrowia, leczenia, lub łagodzenia różnych dolegliwości. Może to obejmować materace zaprojektowane dla osób z określonymi schorzeniami kręgosłupa, problemami ze snem, czy potrzebujące specjalistycznego wsparcia w trakcie rekonwalescencji. Jak to się dzieje, że niektóre produkty posiadają certyfikaty wyrobu medycznego, a inne o tej samej budowie nie mają omówimy w innym artykule.

Materac Ortopedyczny (w rozumieniu konsumentów):

Przed nowelizacją ustawy, materace ortopedyczne były postrzegane jako produkty zaprojektowane dla osób z problemami kręgosłupa lub innymi dolegliwościami układu kostno-stawowego. Konsument poszukujący materaca ortopedycznego generalnie szukał produktu, który zapewniałby wsparcie dla kręgosłupa, poprawiał postawę ciała podczas snu i pomagał w zapobieganiu bądź łagodzeniu bólu pleców.

Materac Rehabilitacyjny (w rozumieniu konsumentów):

Z kolei materace rehabilitacyjne były często poszukiwane przez osoby w trakcie rekonwalescencji po operacjach, urazach, lub dla osób z długotrwałymi schorzeniami wymagającymi specjalistycznego wsparcia podczas snu. Takie materace były projektowane z myślą o zapewnieniu odpowiedniej pozycji ciała, redukcji punktów ucisku, a także wspieraniu procesu gojenia i regeneracji.

Nowe prawodawstwo wymaga od producentów i sprzedawców stosowania bardziej ujednoliconej terminologii, co może wpłynąć na sposób, w jaki konsumenci szukają i identyfikują produkty spełniające ich potrzeby zdrowotne. Istotne jest, aby konsumenci zdawali sobie sprawę, że niezależnie od zmian terminologicznych, materace o statusie wyrobu medycznego nadal są zaprojektowane z myślą o różnych wymaganiach i potrzebach zdrowotnych, co powinno być głównym kryterium wyboru.

Materace o statusie medycznym, które warto poznać:

Lista materaców o statusie medycznym dostępnych na Salonsnu.pl

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materac na wersalkę – czy można?

Czy spanie na wersalce jest zdrowe? Zazwyczaj uważa się, że spanie na wersalce nie jest najlepszą opcją, jeśli chodzi o zdrowy sen i komfort snu. Wersalki często nie zapewniają odpowiedniego wsparcia i wygody,...

Jak dbać o materac?

Dlaczego dbanie o materac jest ważne? To jak dbać o materac jest częstym pytaniem wszystkich tych, którzy mają w swojej sypialni nowe podłoże do snu. Co zrobić żeby ten świeży i czysty materac pozostał tak...