Sen polifazowy

snu polifazowego

Odwiedź Nasz sklep internetowy na: 

salonsnu

Na czym polega sen polifazowy?

Sen polifazowy polega na tym, że zamiast jednego 8-godzinnego snu, stosujemy system wielu drzemek w ciągu całej doby. Takie rozwiązanie wprowadza częste ale krótkie drzemki, w których nasz mózg odpoczywa na bieżąco. Nie mamy oczekiwania na stałą porę, która tradycyjnie odbywa się wieczorem- śpimy w ciągu doby. Taki system ma na celu poprawę koncentracji, nasz wypoczynek staje się bardziej efektywny, organizm szybciej reaguje na bodźce zaraz po przebudzeniu się z takiej drzemki. Krótko mówiąc każdy inny system spania, łącznie z takim, w którym w ciągu dnia ucinamy sobie krótką drzemkę, nazywamy snem polifazowym.

Sen polifazowy znacznie różni się od snu tradycyjnego, który złożony jest z kilku faz a mianowicie: zasypiania, przechodzenia przez fazy NREM, snu głębokiego i fazy REM. Gdy kończy się faza REM, cały cykl powtarza się– przy tradycyjnym sposobie spania (monofazowym) – kilkakrotnie w ciągu nocy. Przy czym im dłużej śpimy, tym krótszy jest sen głęboki a dłuższa faza REM. Jeśli zostaniemy wybudzeni w fazie REM, będziemy przygotowani w miarę możliwości  do działania. Jeśli jednak przebudzenie nastąpi w fazie snu głębokiego, będziemy zdezorientowani i trudniej będzie nam dojść do siebie.

Z kolei sen polifazowy- różni się od snu monofazowego tym, że nie śpimy jednorazowo dłuższej sesji przechodząc z jednego cyklu w drugi, śpimy częściej i krócej w ciągu całej doby. Zamysłem snu polifazowego jest efektywne wykorzystanie krótkiego snu przy maksymalnym uzyskaniu z niego jak największych korzyści. Krótko mówiąc chodzi o to, że mamy być bardziej wyspani przy jednocześnie mniejszej ilości czasu przeznaczonego na sen, niż gdy śpimy 8 godzin nieprzerwalnie. Jest to cały system snu, który przede wszystkim ma opierać się na systematyczności spania, a nie wtedy gdy tego chcemy.

Rozróżniamy następujące metody polifazowe:

Sen Bifazowy- sen dwufazowy, raz w nocy ok (6 godzin) i raz w ciągu dnia drzemka (20-30min)

Sen czterofazowy- raz w ciągu nocy ok (3 godzin), i 3 razy w ciągu dnia po ok (20min), lub w cyklu zwanym Dymaxion-co 6 godzin po 30 minut drzemki. W pierwszej wersji mamy 4 godziny na sen, w drugiej zaledwie 2 godziny.

Sen sześciofazowy- co 4 godziny drzemka od (20-30min)

Powodzenie w uzyskaniu odpowiedniego rezultatu w wymienionych systemach opiera się na pełnej mobilizacji oraz systematyczności. Wszelkie zaplanowane drzemki powinny przebiegać w ustalonych i przestrzeganych odstępach czasu, punktualnie.

Stosowanie, właściwości snu polifazowego:

– głownie badania nad tą techniką snu były prowadzone w celu zastosowania jej w wojsku lub służbach ratowniczych z powodu braku możliwości 8-godzinnego snu

– w początkowej fazie bardzo trudno jest przyzwyczaić organizm do mniejszej ilości snu, adaptacja może trwać do dwóch tygodni zanim przyzwyczaimy się do tej techniki

– osoby systematyczne i wytrwałe, mające zdolność do szybkiego zasypiania- szybciej odnajdą się w tej technice

– badania nad snem polifazowym oraz osoby, które korzystały z tej techniki twierdzą, iż faktycznie wzrasta efektywność, mimo krótszego snu jesteśmy bardziej wypoczęci

– argumentem i ciekawostką jest to, iż sen polifazowy jest stosowany u dzieci

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły: