Szkodliwe niebieskie światło tuż przed snem.

Szkodliwe niebieskie światło tuż przed snem.

Niebieskie światło towarzyszy nam na co dzień, jednak od niedawna mówi się o jego wysokiej szkodliwości.

 

Naszą codzienność wypełniają wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe takie jak smartfony, laptopy czy telewizory. Wszystkie te przedmioty wytwarzają szkodliwe niebieskie światło emitowane głownie przez ekrany. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czasu pochłaniają w naszym życiu i jak bardzo szkodzą naszemu zdrowiu.

 

Czym jest niebieskie światło?

To pewien rodzaj niebieskiego, widzialnego światła o wysokiej energii emitowanej np. przez słońce, energooszczędne oświetlenie oraz wszystkie urządzenia cyfrowe jak: smartfony, komputery, tablety, laptopy, telewizory – monitory LCD/LED. Jednym słowem im bardziej nowoczesne urządzenie tym więcej szkodliwego światła.
Światło niebieskie bardzo agresywne oddziałuje w szczególności na nasze oczy. W pierwszej kolejności zostają zaburzone procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce. Nerwy wzrokowe stale kurczą się i rozluźniają reagując na niebieskie światło. Taka stała czynność, intensywność oraz długość może powodować: przemęczenie oczu, pieczenie, łzawienie, suchość w konsekwencji niewyraźne widzenie, uszkodzenia siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, bóle głowy oraz zaburzenia snu.

 

Zaburzenia snu.

Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia snu nie zdając sobie sprawy, że główną przyczyną może być niebieskie światło, które towarzyszy nam przez cały dzień. Nocna ekspozycja niebieskiego światła na mózg człowieka powoduje  oszukany obraz postrzegania rzeczywistości, myląc dzień z nocą, tym samym wprowadzając w stan ciągłej aktywności. Taki stan prowadzi do zaburzenia wydzielania melatoniny– hormonu ułatwiającego zaśnięcie oraz regenerację. Melatonina ma za zadanie również obniżać ciśnienie krwi, poziom glukozy oraz temperaturę ciała przygotowując organizm do zdrowego, spokojnego snu.

 

 

Negatywne skutki oddziaływania niebieskiego światła:

– uszkadza wzrok
– zaburza produkcję melatoniny hormonu ułatwiającego zasypianie oraz regenerację, tym samym powoduje zaburzenia snu
– konsekwencją zaburzenia snu jest ryzyko otyłości, gromadzenie się neurotoksyn, które w późniejszych etapach utrudniają zasypianie, powodując rozdrażnienie, osłabienie oraz brak koncentracji
– obniżony poziom melatoniny może być konsekwencją depresji
– zaburzenia rytmu dobowego oraz cyklu biologicznego, są skutkiem bezsenności

 

 

Jeśli zależy nam na zdrowym, wartościowym i spokojnym śnie, odstawmy nocne przeglądanie smartfona czy serfowanie w sieci na kilka godzin przed snem a z pewnością wyjdzie to nam na zdrowie!

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.