Właściwości i zastosowanie materacy przeciwodleżynowych

Aktualizowano: 13 lutego 2024

Spis treści wpisu:

Właściwości i zastosowanie materacy przeciwodleżynowych

Materac przeciwodleżynowy- to materac, który przeznaczony jest dla osób długoterminowo przebywających w pozycji unieruchomionej, ograniczonych sprawnością ruchową z powodu np. choroby. Materac pełni funkcję zapobiegawczą – zapobiega powstawaniu odleżyn oraz jest stosowany kiedy już się pojawiają. Wspomaga leczenie, zapewnia poprawne komfortu oraz stanu zdrowia pacjenta. Jest niezwykle ważnym elementem, dlatego zakup odpowiedniego materaca jest w pewnym sensie wybawieniem dla osoby przewlekle chorej.

Jak i kiedy powstają odleżyny?

Odleżyny pojawiają się podczas długiego przebywania w jednej pozycji, gdy chory nie jest w stanie sam się poruszyć. Wówczas dochodzi do zahamowania przepływu krwi, miejscowego ucisku podłoża na ciało oraz niedotlenienia  tkanek a w konsekwencji do powstania odleżyny. Odleżyny to ogniska martwicy skórnej, które z biegiem czasu zmieniają się w owrzodzenia dochodząc w głąb organizmu do tkanek a nawet kości. Najczęstszymi miejscami, w których pojawiają się odleżyny powstają wzdłuż kręgosłupa, mogą pojawić się na pośladkach, łopatkach, łokciach, pietach, w okolicy kości krzyżowej. Odleżyny są bardzo bolesne i trudne do wyleczenia. Pacjent nie tylko czuje się bardzo niekomfortowo, ale jest w grupie podwyższonego ryzyka powstania zakażenia a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest zastosowanie materaca przeciwodleżynowego, który nie tylko przyniesie ulgę choremu ale pomoże zatrzymać i zapobiec powstawaniu nowych zmian. Wśród szerokiej oferty dostępne są na rynku materace przeciwodleżynowe tzw. zmiennociśnieniowe, oraz materace piankowe o właściwościach przeciwodleżynowych- w tym artykule skupimy się na tych ostatnich.

Jakie cechy powinien posiadać materac o właściwościach przeciwodleżynowych?

  • odpowiednie podparcie – dzięki zastosowaniu komfortowych pian, materac równomiernie rozkłada ciężar ciała na całej swojej powierzchni co zapobiega ucisku miejscowego, powodującego powstawanie odleżyn.
  • brak nacisku zwrotnego- dzięki równomiernemu podparciu materac nie ogranicza przepływu krwi, która może swobodnie dopływać do wszystkich tkanek i komórek ciała.
  • odpowiednia przewiewność- dzięki otwarto-komórkowej strukturze zawartych komponentów materac zapewnia wysoki stopień wentylacji, zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni
  • odpowiedni pokrowiec- wykonany z włókien odprowadzających wilgoć, z możliwością zdejmowania oraz prania w jak najwyższych temperaturach, posiadający pas wentylacyjny- ułatwiający przenikanie powietrza do wewnątrz materaca, antybakteryjny- zapobiegający rozwojowi grzybów i bakterii.

Dodatkowo zastosowanie ochraniacza na materac- pozwoli na unikniecie wnikania do materaca różnego rodzaju nieczystości jak płyny ustrojowe, krew czy rozlane posiłki. Ochraniacze z właściwościami wodoodpornymi (poliuretanowy spód) mają właściwości oddychające, bardzo dobrze cyrkulują powietrze, polecane szczególnie dla osób chorych jak i śpiących z dziećmi. Nieocenione funkcje dodatkowego ochraniacza znajdziecie w naszym artykule: SalonSnu.pl/sytuacje-w-których-sprawdzi-się-ochraniacz

Materace z właściwościami antyodleżynowymi

Materac Tempur Pro MDV z atestem medycznym to zaawansowane rozwiązanie zaprojektowane z myślą o profilaktyce antyodleżynowej oraz poprawie komfortu snu osób z podwyższonym ryzykiem powstawania odleżyn. Dzięki unikalnej technologii materiału Tempur, materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, redukując punkty nacisku, co jest kluczowe w zapobieganiu odleżynom. Atest medyczny potwierdza jego skuteczność i bezpieczeństwo w zastosowaniach medycznych, co czyni go zalecanym wyborem dla osób wymagających szczególnej opieki, np. osób długotrwale leżących lub z ograniczoną mobilnością.

materac tempur pro mdv

Jako produkt medyczny, materac Tempur Pro MDV należy używać zgodnie z etykietą, aby zapewnić maksymalną efektywność i bezpieczeństwo użytkowania. Jest to wytrzymały, łatwy w utrzymaniu czystości produkt, dostosowany do potrzeb użytkowników, zapewniający nie tylko ochronę przed odleżynami, ale także maksymalny komfort snu.

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.