Lecznicze właściwości snu

Lecznicze właściwości snu

Lecznicze właściwości snu.

Sen – to czas, w którym nasz organizm może wypocząć, zregenerować się, jest niezbędny dla prawidłowego zachowania zdrowego ciała i umysłu. Podczas snu nasz organizm naprawia wszelkie uszkodzenia, zapamiętuje nowe informacje, porządkuje je, przetwarza a także łagodzi skutki stresu, wspomaga regenerację w trakcie choroby. Niedobór snu sprawia, że nasza aktywność słabnie, koncentracja, kondycja psychiczna, fizyczna maleje. Przede wszystkim brak odpowiedniej ilości snu skutkuje tym, że jesteśmy bardziej podatni na choroby. Pierwszym sygnałem o braku odpowiedniej ilości snu jest zmęczenie. Zmęczenie powoduje osłabienie organizmu oraz obniżenie odporności. Często przez nas ignorowane powoduje, że ryzyko pojawienia się infekcji lub choroby wzrasta.

Podczas snu następuje regeneracja całego organizmu, jest to wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego oraz jego odnowa. Sen to odpoczynek dla komórek całego organizmu. Po dobrze przespanej nocy rano wstajemy w dobrym nastroju gotowi do działania. Odpowiednia ilość dobrego snu zapewni nam zdrowie, energię, dobre samopoczucie oraz piękny wygląd.  Nie bez powodu najlepszym kosmetykiem nazywamy właśnie SEN.

Często w trakcie trwania choroby jak i w pierwszych jego dniach stosujemy metodę „wyleżenia” – jako kuracji mającej pomóc w zwalczeniu infekcji. Organizm podczas takiego odpoczynku nabiera sił, regeneruje się, zwalcza wirusy w wygodnej pozycji, która przede wszystkim nie wymaga użycia siły. Najbardziej regeneracyjne właściwości ma długi, nie przerwalny, sen gdyż organizm zaczyna odpoczywać dopiero po ok. 2godzinach snu. Niewątpliwie stwierdzenie o leczniczych właściwościach snu nie jest bezpodstawne.

Sen to zdrowie.

W trakcie snu nasz organizm wytwarza melatoninę – jest to hormon produkowany przez szyszynkę, mający wpływ na jakość oraz długość naszego snu. Pozytywnie wpływa na procesy biologiczne takie jak starzenie się, jej właściwa ilość zapewni nam zdrowy wygląd. Melatonina znana jest przede wszystkim jako lekarstwo na sen, sprawia, że odpoczywamy oraz regenerujemy ciało oraz umysł. Z wiekiem zanika poziom tego hormonu poprzez wysychanie szyszynki lub sami doprowadzamy do ujemnego poziomu tego hormonu. Czynnikami powodującymi obniżenie melatoniny jest stres, wszelkiego rodzaju używki oraz niedobór odpowiednio długiego snu. W konsekwencji dalszymi skutkami niedoboru melatoniny poprzez niedosypianie jest zmęczenie, rozdrażnienie, depresja. Pamiętajmy ze brak snu z powodu zarwanej nocy jest w skutkach dalekosiężny- nie można wyspać się na zapas następnego dnia oraz nie jesteśmy w stanie odrobić straconego czasu na sen – niestety w skutkach negatywnych wpływa to na nasze zdrowie.

Pamiętamy, że SEN to zdrowie!

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.