Bezsenność

bezsenność

Bywa i tak, że zasypiamy bez trudu, ale w nocy budzimy się i trudno nam ponownie zasnąć. Zdarza się również, że budzimy się nad ranem i już na jawie oczekujemy dzwonka budzika. Wszystkie te problemy specjaliści nazywają wspólnym mianem bezsenności. Dwa razy częściej cierpią na nią kobiety, zwłaszcza te w okresie klimakterium i po nim.

Oczywiście każdemu z nas przytrafi się od czasu do czasu nieprzespana noc. To żaden dramat. Jeżeli jednak mamy w tygodniu trzy, cztery „białe” noce i stan ten utrzymuje się przez co najmniej trzy kolejne tygodnie to jest już bezsenność przewlekła, która wymaga konsultacji lekarskiej i leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała bezsenność za chorobę.

Rodzaje bezsenności

Bezsenność zewnątrzpochodna

Są to czynniki związane z higieną snu, m.in. niewygodne łóżko, zbyt wysoka temperatura w sypialni, hałas dochodzący z ruchliwej ulicy czy migoczący za oknem neon. Czasem, aby wreszcie porządnie się wyspać, wystarczy zacząć sypiać w innym pokoju lub inaczej urządzić sypialnię, np. przestawić łóżko w inną stronę, zawiesić w oknach grubsze kotary, czy zmienić rytuały wieczorne: pospacerować przed snem, posłuchać relaksującej muzyki itp.  

Bezsenność wewnątrzpochodna

Są to przede wszystkim zaburzenia psychiczno-emocjonalne (głównie nerwice, depresje nawet te okresowe związane ze zmianami pór roku), ale także choroby: nadczynność tarczycy, schorzenia reumatyczne, cukrzyca, przewlekłe bóle, nowotwory czy też bezdech senny.  

Poniżej rady jak można poradzić sobie z bezsennością:

– usuwanie stanów napięć psychicznych i niedopuszczanie do konfliktów,

– udawanie się regularnie na spoczynek nocny, aby wytworzyć naturalny odruch i rytm biologiczny,

– unikanie wszelkiego rodzaju drzemek w ciągu dnia,

– unikanie w godzinach poprzedzających spoczynek nocny sytuacji i bodźców stresowych: kontrowersyjnych burzliwych dyskusji, oglądania filmów stresogennych, oraz unikanie używek (kawa, mocna herbata, alkohol).

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły: