Jaki materac wybrać?

Aktualizowano: 31 sierpnia 2023

Spis treści wpisu:

Jaki materac wybrać?

Jakie materace są najlepsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.  Ideałem do którego dążą producenci materacy jest  zapewnienie kręgosłupowi właściwego podparcia bez względu na pozycję spania, bez względu na budowę i wagę osoby leżącej.

Jak powinien układać się kręgosłup?
Leżąc na boku w linii prostej na całym odcinku, leżąc na wznak w kształcie litery S z głową odchyloną do tyłu.
Pozycja „na brzuchu” jest niezalecana przez lekarzy, a jeśli ktoś inaczej nie potrafi powinien postarać się o jak najniższą poduszkę, oraz nauczyć się spać w pozycji przypominającej 'ułożenie boczne ustalone’.

Jakie materace są najtrwalsze?
W powiedzeniu: „jakość wzrasta wraz z ceną” jest wiele prawdy. Nie warto więc oszczędzać by kupić tanio.
Można jednak wśród markowych materacy  kupić trwały i wygodny za rozsądne pieniądze.

Z czego powinien być materac?

Jest wiele rodzajów materacy. Najczęściej spotykane  to:

Są też materace zbudowane z połączenia tych składników np. sprężynowe z lateksem.

Dwa oddzielne czy jeden duży?
Plusem dużego materaca jest brak wyczuwalnej krawędzi na środku łóżka. Trudniej go jednak przenosić, obracać. Dwa oddzielne mają tę zaletę, że można je niezależnie użytkować, np. regulować wysokość. łatwiej je przenieść lub po zużyciu się pozbyć.

Warto pomyśleć przy zakupie 2 oddzielnych materacy o 1 wspólnej przekładce nawierzchniowej tzw. top materac.

Czym są sprężyny kieszeniowe?
To rodzaj sprężyny o specyficznej budowie. Każda sprężyna jest w bawełnianej otulinie, co pozwala na niezależną pracę. W miejscu gdzie jest większy nacisk, ( ramiona czy biodra )sprężyny takie uginają się bardziej, co pozwala ułożyć lepiej kręgosłup. Ponieważ jest ich więcej niż w tradycyjnej formatce sprężyn (bonel) sprawia, że dobrze podtrzymują ciężar ciała, a im ich jest więcej (tym mniejsza średnica sprężyny) tym bardziej punktowa elastyczność materaca.

Czym jest lateks?
Stosowany w materacach lateks to blok masy przypominający gąbkę, ale o znacznie większej masie i gęstości. Lateks jest wyprodukowany z naturalnego mleczka drzew kauczukodajnych w połączeniu ze stabilizatorami i kauczukiem syntetycznym.
To sprawia, że masa ta jest trwała nawet na duży nacisk, a jednocześnie elastyczna. W lateksie nie rozwijają się roztocza i bakterie.

A może materac termoelastyczny?
To dobry kierunek. Pianka termoelastyczna to materiał dopasowujący się idealnie do ciała. Pod wpływem nacisku i temperatury staje się bardziej miękka powodując większe ugięcie . W pierwszym kontakcie może się wydawać twarda, ale po chwili czujemy, jakbyśmy „leżeli w powietrzu”. Każdy cm naszego ciała jest równomiernie podparty bez względu na budowę ciała czy pozycję leżenia.

A co dla dzieci?
Ze względu na mniejszą wagę ciała dziecka, materac na samej powierzchni powinien być miękki, jednak ugięcie powinno byś tylko kilka centymetrów, aby nie robił się z materaca ”hamak”. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla dzieci są materace lateksowe, kieszonkowo lateksowe, a także termoelastyczne. Dobrze jest jeśli materac dla rosnącego dziecka był bez stref twardości, ponieważ układ stref jest przewidziany dla dorosłych średniej wysokości ludzi.

Jaki pokrowiec wybrać?

Pokrowiec to wierzchnia warstwa, która też ma istotne znaczenie. Często zdarzają się obszycia materacy tzw. letnio zimowe, co pozwala użytkować materac z 2 stron, ale z różnymi odczuciami. Najczęściej strona zimowa jest z dodatkiem owczej wełny, która kumuluje ciepło.

Częściej jednak spotyka się pokrowce zdejmowane do prania. Zwiększa to higienę spania i przez to jego żywotność. Materiały zewnętrzne są również z dodatkowymi właściwościami, które korzystnie wpływają na komfort snu.

Jak długo powinien służyć materac?

Zwykle materac służy dobrze około 10 lat, jednak osoba, która sporo waży może zużyć go szybciej. Zmieniają się też nasze wymagania, a wprowadzane do produkcji są nowsze technologie i rodzaje produktów.

Kiedy zmienić materac?

  •  Jeśli budzisz się ze sztywną szyją lub bólem pleców.
  •  Jeśli łóżko jest za małe.
  •  Jeśli wyczuwasz sprężyny lub nierówności.
  •  Jeśli słyszysz skrzypienie lub zgrzyty.
  •  Jeśli wraz ze współmałżonkiem mimowolnie obsuwacie się ku sobie.
  •  Jeśli materac wydziela nieprzyjemny zapach, lub znacząco się zabrudził.

Odpowiedz sobie na pytania, a dowiesz się czy już pora na nowy materac.

Jak wybrać idealny materac dla siebie? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.

Materace hybrydowe 160×200

Materace hybrydowe to innowacyjna technologia łącząca cechy najlepszego materaca piankowego i sprężynowego w jednym. Mówimy o nich w połowie piankowe a w połowie sprężynowe – teraz już nie musisz wybi...