Co to jest lordoza?

Spis treści wpisu:

Co to jest lordoza?

Co to jest lordoza? Lordoza to charakterystyczne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej- ma ją każdy człowiek. Jednak gdy wygięcie jest nadmierne mamy do czynienia z hiperlordozą określaną potocznie mianem wklęsłych pleców. Lordoza może być przyczyną powstania poważnych powikłań dla zdrowia gdyż kręgosłup nadmiernie uciska narządy wewnętrzne, zakłócając ich pracę. Często może objawiać się bólami pleców, koniecznością podjęcia rehabilitacji lub zabiegu chirurgicznego.

Materace z właściwościami ortopedycznymi dostępne są w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym: SalonSnu.pl/materace ortopedyczn

Jakie są przyczyny powstania lordozy?

Z pewnością jedną z głównych przyczyn powstania tej wady jest zaniedbanie wynikające głównie za naszym pośrednictwem. Jedną z głównych przyczyn powstania tej wady jest nieprawidłowa postawa przy siedzeniu np. przed komputerem, brak ruchu powodujący sztywność i zwiotczenie mięśni a także otyłość. Podłoże powstania lordozy może również sięgać genetyki, nieleczonych innych wad postawy np kifozy, nie wyleczonej gruźlicy lub może być wywołana na skutek urazów mechanicznych.

 Jak rozpoznać lordozę?

Lordozę możemy rozpoznać samemu, jest to na pierwszy rzut oka widoczne nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym do przodu. Można powiedzieć, że taka sylwetka posiada: wklęsłe plecy, wypięty brzuch oraz zbyt wystające pośladki. Można również wykonać proste ćwiczenie wsuwając rękę pod dolny odcinek kręgosłupa- prawidłowo ręka powinna posiadać delikatny zapas luzu, natomiast jeśli możemy luźno wsunąć wysokość dwóch dłoni nałożonych na siebie- możemy stwierdzić lordozę. Lordozę w początkowej fazie można skorygować odpowiednimi ćwiczeniami  lub fizykoterapią, które pomagają wzmocnić mięśnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Pacjentowi łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę. Mogą również pomóc zajęcia takie jak basen czy joga.

Oprócz odpowiednich ćwiczeń niezwykle ważnym elementem jest odpowiednio dobrany materac i poduszka, które pozwolą na utrzymanie kręgosłupa we właściwej fizjologicznie pozycji. Materac powinien dopasować się do krzywizn  kręgosłupa i odciążać go w odcinku lędźwiowym w trakcie nocnego wypoczynku. Wybór materaca powinien opierać się na materacach o średniej twardości, z pianką termoelastyczną , która będzie idealnie wypełniała przestrzeń odcinka lędźwiowego w pozycji spania na plecach jak i w każdej innej. Równie dobrym dopasowaniem będzie pianka profilowana, która dopasowuje się do kształtu ciała dając wyjątkowo dobre podparcie w odcinku lędźwiowym. Dzięki strefom twardości każda część kręgosłupa będzie odpowiednio podparta. Bardzo komfortowa w przypadku hiperlordozy będzie pianka żelowa- Polargel, która dzięki swoim właściwościom będzie stanowić bardzo dobre dopasowanie, dodatkowo posiada termoregulację usuwając nadmiar ciepła co będzie odpowiednio wpływać na regenerację kręgosłupa, stawów i dysków.

Czego unikać?

Z pewnością nie będą wskazane materace sprężynowe, kieszeniowe gdyż nie będą stanowiły odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa.

Polecane materace:

materace TEMPUR®

materac Mind Impression

materac Rinfresco

materac Sultan Termopur

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Najzdrowszy materac dla kręgosłupa

Najzdrowszy materac Kto dzisiaj nie ma problemów z kręgosłupem ? Jaki wobec tego będzie idealny, najzdrowszy materac na problemy z bólem pleców ? Materac na bolące plecy powinien zapewniać równomierne rozło...

Czy pianka Biogreen jest ekologiczna?

Włoska piana Biogreen postrzegana jest jako przyjazna dla środowiska. Substancje chemiczne pochodzenia ropopochodnego zastąpiono w niej naturalnymi komponentami roślinnymi, na przykład olejem rycynowym. Sprzyja t...