Środowisko, w którym żyjemy, wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu oraz tryb życia jaki prowadzimy zwiększa ryzyko powstania alergii, która dotyka już ponad 40% naszego społeczeństwa. Ostatnie zagadnienie dotyczące naszego trybu życia, to czym się odżywiamy oraz na czym śpimy – tutaj skupimy największą uwagę.
Czym jest alergia, jakie są jej objawy oraz co ją wywołuje?
Jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na konkretne bodźce. Organizm człowieka w kontakcie z alergenem uruchamia reakcję obronną, która wywołuje stan zapalny w organizmie. Reakcje są różne w zależności od stopnia uczulenia, objawami alergii są: nieżyt górnych dróg oddechowych, katar, wypryski skórne, zapalenie spojówek a nawet groźne duszności. Czynnikami wywołującymi uczulenia są: kurz, pyłki roślin, żywność: mleko, orzechy, owoce, konserwanty, sierść zwierzęca, wełna, pierze, oraz produkty syntetyczne, metale ciężkie, substancje chemiczne, lateks. Całkowite wyleczenie z alergii jest praktycznie niemożliwe, ale możemy w pewnym stopniu ograniczać jej rozwój. Ważne aby alergik wiedział co ma wpływ na jego uczulenie. Jednym z głównych czynników łagodzących rozwój alergii jest bezpieczne i higieniczne środowisko snu. Jak je sobie zapewnić?
Materace dla alergików.
Jaki powinien być materac przeznaczony dla alergika? Przede wszystkim materac, pokrowiec, pościel powinna zapewniać izolację od alergenów czyli być wykonana z materiałów, które nie wywołują uczuleń. Pokrowiec materaca powinien być zdejmowany z możliwością do prania, powinien zawierać jony srebra Silver Protect –działające bakteriobójczo, a jednocześnie ograniczającymi nieprzyjemne zapachy. Taki pokrowiec redukuje rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Równie bakteriobójczo działa pokrowiec z dodatkiem ekstraktu z lawendy. Pokrowiec Greentex – zawierający probiotyki, redukuje ilość alergenów, polecany dla osób z astmą i chorobami układu oddechowego.
Materace sprężynowe nie są polecane osobom mającym problemy z alergią gdyż stwarzają lepsze warunki dla rozwoju roztoczy, głównie z powodu przestrzeni pomiędzy sprężynami gdzie dochodzi do zwiększonej kumulacji kurzu. Wyjątkiem tutaj są materace sprężynowe, które posiadają w swojej budowie piany antybakteryjne oraz pokrowce.
Jednak polecamy skupić większą uwagę na wyborze materaca z pianki, ważne aby posiadała zwiększone właściwości wentylacyjne, struktura otwartokomórkowa, ułatwiająca swobodny przepływ powietrza. Pianka powinna być wytworzona z dodatkiem ekstraktów bakteriobójczych takich jak piana antibacterial, nasączana leczniczym płynem SANITIZED, który ogranicza rozwój pleśni, bakterii oraz roztoczy kurzu domowego.
Równie dobrze sprawdza się materace, które zawierają pianę Viscogreen utworzona na bazie oleju rycynowego nie wywołują alergii, oraz pianę Biogreen – wzbogaconą ekstraktem z aloesu, który hamuje rozwój roztoczy.
Materace posiadające pianę Thermo Silver– w której zastosowano technologię mikrokapsułek pochłaniających ciepło oraz soli srebra o właściwościach bakteriobójczych. Materac nie tylko jest higieniczny, ale również dba o komfort cieplny podczas snu, w wyniku czego organizm się nie przegrzewa (idealne dla osób z problemami reumatoidalnymi).
Materace z zawierające pianę Avent 02– wysokiej jakości piana z dodatkiem ekstraktu z olejku lawendowego ma działanie bakteriobójcze pozwala na zachowanie higieny i redukuje objawy alergii.
Zasługujące na uwagę materace o właściwościach antybakteryjnych, dedykowane osobom z problemami alergicznymi to:
Pamiętajmy, że dobrze dobrany materac pozwoli nam zminimalizować, ograniczyć reakcje alergiczne i tym samym zapewnić spokojny sen poprzez redukcję rozwoju zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz bakterii, pleśni, roztoczy oraz grzybów. Materac antyalergiczny nie leczy alergii ale może nam zapewnić bezpieczny i komfortowy wypoczynek.