Odpowiednie menu na dobranoc

Spis treści wpisu:

Odpowiednie menu na dobranoc

Zdrowa kolacja

Jedzenie tuz przed snem ma bardzo niekorzystny wpływ na jakość naszego snu. Trudności z zasypianiem, bezsenność, niepokój oraz podwyższone tętno- to krótki wstęp do tego co się dzieje w naszym organizmie po zjedzeniu niewłaściwego posiłku w godzinach wieczornych. Wieczorowa pora to czas na rozluźnienie, odpoczynek, uspokojenie ciała oraz umysłu po całym dniu. Większość z nas sięga o tej porze po dodatkowe przekąski siedząc przed telewizorem lub co gorsza zaraz po przyjściu z pracy nadrabiamy zaniedbany posiłek. Nic gorszego… Wszelkie przekąski bogate w węglowodany, tłuszcze, oraz cukry będą powodowały, iż nasz sen będzie płytki oraz lekki. Po takim posiłku będziemy czuli się zmęczeni oraz ociężali. Nasz organizm zamiast przygotować się do odpoczynku będzie musiał strawić to co zjedliśmy. Skutkiem ubocznym oprócz zmęczenia po takim posiłku nadrobimy jeszcze dodatkowe kilogramy. Chcąc dobrze i mocno spać powinniśmy stosować dietę bogatą w błonnik. Najważniejsze jest to aby przekąski były zdrowe, lekkie, niskokaloryczne oraz bogate w wartości odżywcze. Godzina- jest również ważna, posiłek powinien być spożyty co najmniej 2h przed zaśnięciem, teoretycznie przed godziną 21:00.

Menu na dobranoc

Tak jak wspominaliśmy warto jest wyeliminować produkty o wysokim wskaźniku glikemicznym a zastąpić je produktami pełnoziarnistymi ze względu na wyższą zawartość błonnika, więcej minerałów oraz witamin. Węglowodany w produktach pełnoziarnistych, płatki zbożowe, pieczywo razowe, na dłużej zapewnia nam uczucie sytości. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie przekąsek na bazie zielonych warzyw, soczewicy w formie zdrowych sałatek. Przekąski  białkowe o niskiej zawartości tłuszczu jak naturalne jogurty. Tradycyjna szklanka ciepłego mleka przed zaśnięciem to również dobry pomysł, zawarta w mleku melatonina będzie korzystnie wpływać na zdrowy sen. Przekąski typu orzechy ( niesolone) oraz gorzka czekolada ze względu na zawartość „dobrych tłuszczów” oraz magnezu również korzystnie wpłynie na spokojny sen- uwaga, gdyż można przesadzić z ilością- wskazana przysłowiowa garść.

Czego unikać?

– kofeina i alkohol-  stymulanty, które powodują pobudzenie, wypijanie ich przed snem spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Alkohol wpływa niekorzystnie na poszczególne fazy snu, nawet jeśli powoduje chwilowe znużenie i senność, będzie dawał o sobie znać a efektem jest zmęczenie oraz niewyspanie.

– tłuszcz, smażone potrawy- starajmy się unikać tłustych oraz smażonych potraw gdyż są ciężkostrawne, powodują cofanie się treści w żołądku co prowadzi do powstania refluksu.

– pikantne i słone przekąski- takie jedzenie zawiera dużo soli, tłuszczu, węglowodanów, cukru oraz żadnych wartości odżywczych. Takie przekąski szybko uzależniają oraz tuczą.

Chcąc zadbać o swoje zdrowie pomyślmy również o właściwej diecie tuż przed snem, która nie tylko korzystnie wpłynie na nasz organizm ale i na efektywną jakość snu.

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.