Wyróżniamy 4 fazy snu, które mają ogromny wpływ na to czy nasz sen jest dobry. Dorosły człowiek powinien przesypiać minimum 8 godzin- to jest czas przewidziany na regenerację naszego organizmu oraz odpoczynek. W tym czasie nasz sen przechodzi kilka faz, z których każda pełni bardzo ważną folę i odgrywa inną funkcję.
Wyróżnia się następujące fazy snu NREM i REM, pełen cykl snu trwa od 90-110 min., a każdy etap od 5-15 min. Przebyte fazy mają bardzo duże znaczenie czy po przespanej nocy będziemy wypoczęci czy wręcz przeciwnie.
Faza 1 NREM: faza, w której zasypiamy, trwa ok 15min, jest to stan przejściowy między czuwaniem, jawą a snem. W czasie tej fazy nasz mózg przechodzi z fal beta na fale alfa. Mózg stopniowo traci swoją aktywność, przechodzimy do przyjemnego odprężenia i powolnej utraty świadomości. Jest to etap podczas, którego możemy bardzo szybko się wybudzić, natomiast powrót do pełnej świadomości będzie szybki.
Faza 2 NREM: faza, w której fale mózgowe się wydłużają, następuje pełne rozluźnienie, nasze ciało traci kontrolę, przestajemy reagować na zewnętrzne bodźce, następuje wyłączenie świadomości. Nagłe przebudzenie w tej fazie może skutkować nawet bólem głowy, gdyż nasze ciało przygotowuje się do przejścia w sen głęboki.
Faza 3 NREM: faza, w której nasz mózg zwalnia swoją pracę generując długie fale. Podczas tej fazy nasz organizm najlepiej odpoczywa, regeneruje się. Nagłe przebudzenie w tej fazie może skutkować dezorientacją, rozkojarzeniem oraz zmęczeniem.
Faza 4 REM: sen głęboki, nasz oddech staje się spokojny i regularny, ustają ruchy gałek ocznych, spada ciśnienie, napięcie mięśni oraz temperatura ciała, nasz organizm odpoczywa. W tej fazie nasz mózg przygotowuje się do marzeń sennych, obraz staje się bardziej dokładny. Kiedy nastąpi przebudzenie w tej fazie, potrafimy sobie dokładnie przypomnieć co nam się śniło. Również w tej fazie do krwi uwalniany jest hormon wzrostu co powoduje szybsze gojenie się ran.
Każda z tych faz jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Bez fazy początkowej czyli zasypiania nie przejdziemy do kolejnego etapu jakim jest przygotowanie NREM do fazy głębokiej a w końcu do snu głębokiego czyli REM- dla nas najbardziej korzystnego. W trakcie ostatniej fazy REM dochodzi do aktywnego wypoczynku naszego mózgu, w tym czasie dochodzi do zapamiętania tego co wydarzyło się w danym dniu, pojawiają się wspomnienia minionego dnia i związanych z nim wydarzeń.
Ciekawostką jest to, że wszystkie te 4 fazy snu przebiegają przez całą noc w ciągłych cyklach, natomiast faza czwarta REM zostaje osiągnięta dopiero po ok 90 minutach od zaśnięcia. Cały cykl powtarza się od czterech do sześciu razy w ciągu nocy.