Co to jest Kifoza?

Spis treści wpisu:

Co to jest Kifoza?

Wiele razy spotykaliśmy się z określeniem kifoza, natomiast niewiele z nas wie czym ona się objawia, na czym polega, jakie są jej skutki i jakie można podjąć leczenie.

Materace z właściwościami ortopedycznymi dostępne są w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym: SalonSnu.pl/materace ortopedyczne

Kifoza- to skrzywienie kręgosłupa, która charakteryzuje się znacznym wygięciem do tyłu w odcinku krzyżowo-piersiowym. Kifoza to poważne zwyrodnienie kręgosłupa, które może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń postawy jakim są zaokrąglone plecy czyli garb. Kifoza wymaga leczenia oraz systematycznej rehabilitacji. Powstaje przez niewłaściwą postawę kręgosłupa, niewłaściwą pracę mięśni pleców, stawów i więzadeł. Kifozę możemy podzielić na piersiową oraz szyjną.

Jak na pierwszy rzut oka rozpoznać kifozę piersiową?

Otóż ułożenie kręgosłupa każdego z nas jest naturalnie wygięte w odcinku szyjnym ku przodowi i w odcinku szyjnym ku tyłowi. Gdy głowa zaczyna być nadmiernie pochylona do przodu-klatka piersiowa zapada się, a plecy stają zaokrąglone- mamy do czynienia z kifozą w odcinku piersiowym zwana również hiperkifozą. Skutki zdrowotne, które pojawiają się przy kifozie to przede wszystkim: problemy z oddychaniem, niewłaściwa równowaga sylwetki, bóle mięśni a także głowy, w stadium mocno zaawansowanym dochodzi do pojawienia się garba.

Jakie są przyczyny powstania kifozy piersiowej?

Do najczęstszej przyczyny powstania kifozy jest niewłaściwa postawa ciała, częste przebywanie w pozycji pochylonej jak np. praca przy komputerze. Kolejnymi czynnikami powstania kifozy mogą być liczne urazy kręgosłupa, dyskopatia, wady wrodzone, przebyte choroby układu kostnego czyli najczęstsza osteoprozą lub artretyzm. Również liczne infekcje, zapalenia stawów.

Kifoza szyjna- to patologiczne skrzywienie kręgosłupa, które powoduje szereg dolegliwości. Podstawową przyczyną powstania kifozy szyjnej są naturalne procesy degeneracyjne jak np. mikrourazy, uszkodzenia, wady postawy oraz płaskostopie. Objawami kifozy szyjnej to przede wszystkim: bóle odcinka szyjnego promieniujące do głowy i barku, niewłaściwe ułożenie głowy do pozycji mocno wyprostowanej może świadczyć o problemach z pochylaniem. Ulgę mogą pomóc ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, gdy mamy do czynienia z wadą głęboką należy wykonywać ćwiczenia pod okiem terapeuty.

Ważny jest odpowiedni dobór materaca i poduszki

MATERAC: Niezwykle ważnym czynnikiem odgrywającym główna rolę przy wyborze materaca jest właściwe podparcie kręgosłupa w odcinku piersiowo-szyjnym. Materac nie może być za miękki aby sylwetka nie zapadała się, właściwy będzie wybór materaca o średniej twardości, z pianek termoelastycznych lub pianek o zwiększonej gęstości, pianek z pamięcią Visco.

Polecane materace z właściwościami ortopedycznymi:

kolekcja TEMPUR® Original

kolekcja TEMPUR® Sensation

Salsa

Rumba

Sultan Termopur

Visco Fresh

Rinfresco

Mind Impression

PODUSZKA: Jeśli chodzi o poduszkę właściwym wyborem jest poduszka anatomiczna z właściwościami ortopedycznymi, stanowiąca odpowiednie podparcie i dopasowanie w odcinku szyjnym. Taka poduszka jest specjalnie profilowana w środkowej części i doskonale podpiera odcinek szyjny. Poduszki zbyt wysokie i twarde nie będą właściwie odciążały szyi, nie pozwolą tez na odpowiedni wypoczynek, będą nam sprawiały problem który będzie pogłębiał wadę. Natomiast zbyt miękkie i niskie spowodują mocne zapadanie głowy co przyczyni się do niewłaściwego wygięcia odcinak szyjnego.

poduszka ortopedyczna:  SalonSnu.pl/poduszka-TEMPUR®-Original

poduszka ortopedyczna:  SalonSnu.pl/poduszka-TEMPUR®-Millennium

poduszka ortopedyczna:  SalonSnu.pl/poduszka-Moore-PerDormire

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Strefy twardości w materacach

Strefy twardości w materacach – co to jest? Strefy twardości w materacach to sprytny sposób na lepszy sen. Materac jest podzielony na różne strefy, z których każda ma inną twardość, dopasowaną do różnych części ciała. Dz...