1. Relaks
O później porze lepiej czytać piękną powieść, niż oglądać wstrząsający psychothriller w telewizji. Jeśli męczą Cię trudne myśli, najlepiej zapisz je w osobistym pamiętniku przed pójściem spać. To odciąży Twoją głowę i oczyści ją z trosk.
2. Rytm snu
Słuchaj wewnętrznego zegara i idź spać, gdy tylko poczujesz się zmęczony. Śpij o regularnych porach, w miarę możliwości także w weekend, by Twój zegar biologiczny mógł się nastawić.
3. Efekty działania światła
Zadbaj o całkowitą ciemność. Przezroczyste firanki i migoczące obrazy z telewizora dezorientują szyszynkę, która produkuje ważny hormon snu – melatoninę.
4. Ruch
Często ciało w ciągu dnia nie było na tyle eksploatowane, by wieczorem rzeczywiście czuć się zmęczonym. Dobre efekty daje codzienny spacer w energicznym tempie. Na trzy godziny przed snem wykonuj już tylko ćwiczenia regenerujące – w przypadku dużego wysiłku fizycznego organizm ma trudności ze zwolnieniem tempa.
5. Posiłki
Po godzinie 19:00 nie jedz już nic ciężkostrawnego, tylko lekkie pokarmy, na przykład makaron czy warzywa. Do snu nastrajają proste domowe sposoby, np. ciepłe mleko. Można też bez ryzyka uzależnienia zażywać walerianę w formie herbaty lub tabletek.
6. Nadmiar snu
Zrezygnuj z południowej drzemki, jeśli masz problemy z zasypianiem lub z przespaniem nocy. Wielu ludzi mających problemy ze snem próbuje spać tak dużo, jak to tylko możliwe. To niewłaściwa metoda, gdyż o byciu wyspanym nie decyduje długość snu, lecz jakość fazy snu głębokiego.