Sypialnia tak jak kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Jest miejscem relaksu, wypoczynku, w którym spędzamy 1/3 naszego życia. Kładąc się spać po ciężkim dniu czasami budzimy się jeszcze bardziej zmęczeni, co ma na to wpływ? Odpowiednio przemyślana i urządzona sypialnia to gwarancja dobrego snu, wypoczynku, samopoczucia oraz energii, z którą rano możemy zacząć nowy dzień. Zatem przedstawiamy kilka rozwiązań, które pomogą urządzić sypialnię w odpowiedni sposób:
1. Wygodny materac i poduszka- to najważniejsza i podstawowa kwestia odpowiedniego wypoczynku. Dobrze dobrany materac, który spełnia nasze preferencje pod względem wygodny jak i odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa to absolutne sedno. Materac nie powinien być ani za miękki ani za twardy, przetestuj go w sklepie na plecach oraz w pozycji bocznej- tutaj możesz sprawdzić jak układa się twój kręgosłup- ważne żeby zachować linię prostą. Materac powinien mieć zdejmowany pokrowiec- aby można było zadbać o odpowiednia higienę. Zawarte piany w materacu powinny zapewniać odpowiednią cyrkulację, przepływ powietrza, co zapewni zabezpieczenie przed powstaniem wilgoci lub pleśni. Poduszka- ten element naszej sypialni powinien być również odpowiednio dopasowany- tutaj również obowiązuje taka sama zasada jak przy wyborze materaca. Odpowiednio dobrana poduszka utrzymuje głowę, kark w linii prostej, jest przedłużeniem naszego tułowia. Zobacz nasze artykuły dotyczące wyboru materaca i poduszki:
SalonSnu.pl/dlaczego-warto-zainwestować-w-dobry-materac
SalonSnu.pl/jaki-materac-wybrać
2. Funkcjonalne łóżko- wśród szerokiej oferty łóżek możemy wybrać między łóżkami drewnianymi jaki i tapicerowanymi. Każde z tych łóżek może być dodatkowo wyposażone w pojemnik na pościel. Łóżka drewniane będą odpowiednie dla osób cierpiących na alergię, są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Łóżka tapicerowane tkaninami, wyglądają efektownie, są zdecydowanie bardziej komfortowe jeśli lubimy wygodnie posiedzieć w łóżku z książką w ręku. Dodatkowo opcją rozbudowaną w łóżkach tapicerowanych jest podstawa kontynentalna- czyli taka, która jest jednocześnie szerokością materaca, nie posiada wystających boków i jest oszczędna jeśli chodzi o miejsce. Każde z tych łóżek może mieć zamontowany pojemnik na pościel- dodatkowe miejsce, schowek na różnego rodzaju akcesoria. Pojemniki zazwyczaj są wentylowane, posiadają dodatkowe otwory w podstawie dla zachowania lepszej cyrkulacji powietrza miedzy materacem a podstawą. Pamiętajmy jednak aby zbyt szczelnie nie wypełniać tego schowka, zwłaszcza dodoatkową folią gdyż ograniczamy dostęp powietrza do materaca co może spowodować powstanie pleśni.
3. Nasłonecznienie/okno- poranna pobudka promieniami słońca może być świetnym początkiem aby zacząć dzień i skuteczniej się wybudzić. Natomiast może również być utrudnieniem gdy chcemy zasnąć. Warto sprawdzić jak zagląda słońce do naszej sypialni i odpowiednio ustawić łóżko aby zbytnio nie przeszkadzało. Kolejnym krokiem jest uzbroić się w grube rolety, które skutecznie zatrzymają promienie słońca dając przyjemne zaciemnienie oraz chłód, szczególnie latem. Najbardziej korzystny w stosunku do okna będzie układ na zachód lub południe. Przy układzie wschodnim warto doposażyć się w rolety zaciemniające. Jeśli chodzi o okna warto również rozważyć zakup okien o większej izolacji akustycznej, która pozwoli wyciszyć pęd ruchliwej ulicy. Dodatkową propozycją jest zawieszenie półek na ścianie, które tworzą dodatkową izolację oraz przytłumienie dźwięku.
4. Kolorystyka- postaw na stonowane, spokojne barwy, które pomogą zasnąć, odprężyć się, będą sprzyjały wyciszeniu. Kolory krzykliwe, mocne będą działały drażniąca, pobudzająco a w sypialni nie o to chodzi. Jeśli mamy mały metraż do zagospodarowania pamiętajmy o jasnej kolorystyce, która optycznie powiększy przestrzeń. Odcienie pastelowe, jasne, odpowiedniki żółcieni, błękitów, zieleni będą pozytywnie wpływać na jakość snu oraz zasypiania.
5. Oświetlenie- tak jak w każdym pomieszczeniu również w sypialni musimy rozplanować odpowiednio oświetlenie. Do dyspozycji mamy światło centralne- sufitowe, boczne np. w postaci lampek nocnych. Oświetlenie centralne nie powinno być zbyt mocne, raczej przytłumione, nastrojowe a lampa nie powinna zahaczać nam o głowę. Lampki boczne to również dobre rozwiązanie gdy lubimy czytać w łóżku, powinny być regulowane aby móc dostosować kąt padanego światła wg własnych potrzeb, jednocześnie nie przeszkadzając drugiej osobie.
6. Media- działają rozpraszająco, telewizor, telefon, te sprzęty mogą działać niekorzystnie na nasze zasypianie. Sypialnia to miejsce, które powinno być wolne od mediów, zakłóceń, które powodują, że nasz mózg nie może odpocząć. Wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne jonizują powietrze, aby zmniejszyć wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne, ściany w sypialni można pokryć odpowiednią farbą w kolorze białym, która znakomicie pochłania gromadzące się fale. Sypialnia nie powinna być przedłużeniem naszego miejsca pracy, więc aby móc spokojnie zasnąć, nie przenośmy pracy do sypialni.
7. Rośliny w sypialni- rośliny doniczkowe nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale potrafią skutecznie oczyszczać powietrze z toksyn. Dodatkowo posiadają szereg innych właściwości jak nawilżające, dotleniające oraz uspokajające. Zobacz nasz artykuł o roślinach w sypialni: SalonSnu.pl/dobroczynne-właściwości-roślin-w-sypialni
8. Powietrze/temperatura- idealną temperatura w sypialni będzie 18-21 stopni, taka, w której nie będziemy odczuwali nadmiernego zimna ani gorąca. Dodatkowym udogodnieniem będą różnego rodzaju klimatyzatory- tutaj warto pamiętać o odpowiednim zachowaniu higieny, często wymieniać filtry lub nawilżacze powietrza, które pomogą zniwelować zbyt suche powietrze w naszej sypialni. Częste wietrzenie sypialni pozwoli na swobodny przepływ i wymianę powietrza zachowując przyjemna świeżość.
Zobacz również inne artykuły: SalonSnu.pl/jak-lepiej-zasypiać